Humor :: Temelin Keluxe :: Голова Темела

Postby ERGINK » 25 Apr 2007, 14:45

hogop engerum
hogop arkadaşım

Bildiğim kadari ile Türkçede biliyorsun. Onun için bende Bir rahat rahat yazı yazayım dedim. Şöyle ki, Ben hemşinceyi yeni yeni yazmaya başladım buna birde latin dz,ts, sh.ch.x gibi harfleride katarak yazmaya çalışıyorum. Bu nedenle bayağı zorlanarak yazıyorum. Bir de sizlerin anlamasını sağlamak için, sizlerin yazdığı gibi yazmaya çalışıyorum. yazi yazdiğim hemşinceler tamamen hopa hemşincesi değil, mesela biz <çana> siz yada armeniada çen dersiniz. (çana ertoğum = olmazsa gideceğim) çen, yada çana olmazsa, değilse anlamında kullanıyorum. yoksa saf hopa hemşincesi kullanmiyorum, mesela biz de hasginush diye bir sözcük yok biz anlamiş-egarta deriz yari Türkçe yari hemişince hasginush'i Erivan'a giden şöförlerden öğrendim. sizlerinde anlamasi için sizlerin konuştuğu gibi yazmaya çalışıyorum
Şimdi bu yazıyı hemşince yazacak olsam 2-3 saat uğraşacaktım.

anetsq/onits, Bu bizdede ayni anlam taşır ancak ayrıca bit yavrusuna da onindz diyoruz. çok benziyor birbirine bu sözcük.

Evet senın dediğin gibi bizde Homar'a oma yada ama deriz, yani ikisinide kullanan var köy köy farkli lehçe kullanılıyor.
xendal (ğhendal) biz de yaşamak la alakalı dır, xendaled gedri ( yaşamanin kesilsin) yada xendas (yaşayasın ) gibi kullanıyoruz.

Biz de dzidz genesta deriz şaka olarak takılırlar, meme mi yapiyorsun hamilemisin anlamında, hani bazi kadınlar çok yemek yeyince böyle şaka yaparlar.

Mezi a hoza barveniye, aspadz kezi ğhendasna oç , gasin
şad aver gasin aman ça ta

hogop engerum bu son yazdiğimı hopada konuştuğumuz gibi yazdım.

////As campi hamşetsnak kiretsi oç , isa kiradzes hasgintsak ta ?
mek hopa u hamşettsikes isp(b)an xabrikuk , isa astadzes al ta anlamiş ağak indzi astek , yesal kidanam. gelli ta ?

tsezi hazgenim, haz enel çigayim ta ? ////

son slaş içine aldığıma yanıt bekliyorum
tuk tsezi mukem put aek.
hala putenim inç cevap devoğek /
AhğçiK, (axçik) DaGha Meg ElliK
Meg MeziGi Dir ElliK
LuS AshxaRiS MeÇhe
LaV AbriK u LaV ElliK /
ERGINK

Previous

Return to Hamshenian Dialect · Амшенский диалект · Hemşince · Համշենի լիզուն