Mimari-Architecture

Hamshenian Culture, Literature, Music, Folklore
Амшенская Культура, Литература, Музыка, Фольклор
Hamsheni Kulturan: kirere, chalgun, adatnere, maninere u adsoy ponere :)
Համշենի մշակույթը, գրականությունը, երաժշտությունը և բանահյուսությունը։

Mimari-Architecture

Postby el-hemşini » 19 Jul 2007, 11:51

Bir Hemşin sitesinde yayınlanan bir yazı dikkatimi çekti. Okumanızı tavsiye ederim.
http://www.hemsinliyiz.biz/thread.php?threadid=3732

Başka bir siteden izin alınarak yayımlanmış. Diğer bazı sitelerden de ulaşılabilen bir yazı.
http://www.necatidemir.net/images/demir ... render.pdf
http://www.karadenizim.net/word/N_DEMiR_SERENDER.doc

Yazının dikkatimi çeken tarafı Anadolu’da ÇANTI adı da verilen ahşap yığma yapı tekniğini bir etnik grupla ilişkilendirmesi.
Alıntı yaparsak eğer
“Zemininin taşla çıkılıp duvarlarının yatay ağaçlarla oluşturulduğu yapı biçiminin kaynağı, Tuva Cumhuriyeti'nde Arzhan yakınlarında bulunan Seyhan-Altay bölgesinin en büyük anıtında ortaya çıkmıştır . Ayrıca Güney Sibirya Türklerinin ve Uygurların da aynı usulle ev yaptıkları da bilinmektedir . Ordu ve Giresun yöresinde pek çok türbenin Tuva Cumhuriyeti'ndeki anıtın basitleştirilmiş biçimine benzemesi ilgi çekicidir.
Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine özgü bir yapı olan serender / serendiler, bu mimarlık tarzının biraz daha düzenlenmiş biçiminden başka bir şey değildir. Ağaçların kalın tahtalar biçimine getirilerek üst üste dizilmesi esasına dayanan serender / serendilerin mimarî kaynağı da Altay'daki anıta, Sibirya ve Uygur Türkleri mimarîsine dayanıyor olmalıdır.
.
.
.
Bu yörede Ksenophon'un tasvir ettiği türden yatay ağaçlarla inşa edilmiş düzensiz yapılar hâlâ bulunmakta, samanlık ve ahır olarak kullanılmaktadır.
Bütün bunlar, ağaçların üst üste yığılmasıyla inşa edilen yapıların kaynağının, Türklerin ana yurdu olduğunu ortaya koymaktadır.”

Oysa Anadolu’da ahşap yığma (çantı) yapı tekniği Tunç Çağından beri bilinen ve uygulanan bir teknik. Örneğin İkiztepe’de (İkiztepe için bakılabilcek bir internet kaynağı)
http://www.tayproject.org/TAYages.fm$Re ... layout=web )

Yani Türklerin Anadolu’ya göç etmesinden çok önce bilinen bir şey. Ayrıca yalnızca Anadolu’da ya da İç Asya’da değil tüm Avrasya bölgesinde çok eski tarihlerden beri bilinen ve uygulanan bir teknik. Örneğin Doğu Avrupa’daki ahşap yığma kiliseler çok eski bir geleneğin ürünüdür.
Bilime saygımız var. Ancak bilimi komediye dönüştürmemiz gerekli. Hele hele siyasete hiç alet etmemek gerekli.
Türk kültürünün, Türk mimarisinin zenginliğini övmek adına doğru olmayan şeyleri doğru gibi göstermeye ne gerek var? Klasik Osmanlı Mimarisi ve kültürü bile başlı başına kütüphaneler dolusu araştırma ve yayın yapmaya değer bir olgudur.
Eğer Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan halkın Türk veya Proto-Türk orijinli olduğunu göstermek adına yapılıyorsa böyle şeyler, bence tam aksi bir netice verir.
el-hemşini
 

Re: Mimari-Architecture

Postby bekaroglu » 16 Jan 2010, 18:12

el hemşini kardeşim el isaf yani
ahşap yığma tekniği ağacın olduğu bir çok coğrafyada mevcuttur yani dünyada ağaç olan her yerde bu tip yapılar görmek mümkündür ayrıca serenderin bir kaç ismenden daha bahsedeyim (serenler seyvan ve serenti) serender kelmesi sermek kökünden gelir serende rin balkonlarına kuruması için lazut seririlir arpa serilir vs ve buralarda kurutulur bildiğin üzere dolayısı ile ilk önce şunu soyleyim serender kelimesinin nece olduğunu bulmak için sözlük sözlük dolaşmya gerek yoktur serender doğu karadeniz yöresine aittir bu yörede geliştirlmiş ve en son şeklini bu yorede almıştır bugun bu yapıya benzer bir yapı himalayalarda da olsa bu ordan geldiğini göstermez zira böyle bişeyin olmasıda mümkün değildir velhasılı diyeceğim şuki bu intenet sitesi farsaça arpaça safkan türkçe olduğunu bildiğim bulduğum tespit ettiğim kelimleri hemşincedir ermenicedir diye yayınlayacak kimsenin sesi çıkmayacak ama bizim sitemiz serender yapısı ile ilgili bir tez atacak ortaya ama siz buna tahammül edemeyeceksiniz siz yapınca oluyor 150 000 hemşinliyi ermeni yapttınız ama 150 000 hemşinli serenderi türk mimarisi yapamayacak öylemi yaaa çok komik çok yazıklar osun yazıklar bunu sen diyormusun bilmiyorum ama ben ermneiyim derken hocalıyı bi düşünmeyen 1915 öncesi yaşanaları bir düşünmeyen hemşinliye yazıklar olsun ermeni denen millet dünya üzeride müslüman türkün en azılı düşmanıdır hamile kadınların karınları yarıp içerdeki bebek erkemi çıkacak kızmı çıkacak diye yazı tura atan bir millettir eğer google nin görsellerine hocalı yazarsan görörsün ermeni denen millet erzurumda karsta ve anadolunun bir çok yerinde müslüman türkleri vede kürtleri camilere doldurup canlı canlı yakmıştır ermeni denen millet 70 80 yaşında dedlerimizi canlı canlı kaynyan kacanlarda haşlayark oldurmuştur ermeni denen millet anasını babsını ağabeyini bağlayıp onların gözü önünde kızlarının ırzına geçmiştir şimdi bu adiiiiiii sitede benim ve tüm hemşinlilerin ermeni olduğunu iddaa ediyor hemi kardaş yazıklar olsun bu oyuna gelen hemşinliye yazıklar olsun bü site nin PKK S itelerinden hiç bir farkı yoktur pkk sitelerinde nevruz a newrooz deniyor bu sitede hemşine hamshen deniyor arada hiç bir fak yok eğer bu oyunun içinde sende varsan sanda yazıkar olsun bu kültür sizin babnızın tapulu malı değildir hemşine hashen diyemezsiniz polokuş polokush diyemezsiniz bunlar benim kültürmdür kafanıza göre oynayamazsınız çoook tehlikeli bir iş yapıyorsunuz gelin bu işten vaz geçin aklını başınıza toplayın ermeni köpeklerine uşaklık etmeyin
bekaroglu
 


Return to Culture · Культура · Kultura · Մշակույթ · Kultur

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron

Rambler's Top100