Özbekistan

Who we are
Расскажите о себе и о других
Hamshetsik inch millet in?
Ձեր մասին պատմեցեք։

Özbekistan

Postby el-hemşini » 10 Jul 2007, 11:34

http://www.joshuaproject.net/peopctry.p ... 35&rog3=UZ

Özbekistan'da yaşayan Hemşinlilerle ilgili bir sayfa...Stalinzade galiba bunlar :shock:
el-hemşini

Postby Hayrik » 10 Jul 2007, 13:13

Biliyoruz, onlar acariadan gonderilmis.
Hayrik

Postby Garmicur » 10 Jul 2007, 14:09

Böyle yazilarin Türkcesi yokmu , bizimde okuyabilmemiz icin , yani bunlara neye dayanarak Hemsinli deniliyor , kültürleri nasil , konusmalari nasil , benim anladigim dillerde böyle yazilar az .
Her köse bucaktan Hemsinli cikiyor , benimde inanabilmem icin böyle seylerin bi mantikli aciklamasi olmasi lazim .
Yani üzbekistandaki lerin müslüman olmasi illa hemsinli olabilecegi diye bir kayde yok . Yani kisacasi onlara neye dayanarak Hemsinli deniliyor.?

Hamam Amaduni kiralligi cogu müslüman olmayi kabul etti, kabul etmeyenler de dagilima ugradilar sonrada rusyaya gitmek zorunda kaldilar , peki o usbekistandakiler müslüman ise onlar neden bizim oralardan gittiler .Böyle seylerin kesin bir kaynagi olmasi lazim , öyle tahmin le olacak seyler deyil bunlar diye düsünüyorum .

Eskiden dogu karadenizde büyük sehir olarak Batum vardi bizlerden yani Rizeden ve Artvinden Batuma gidilirdi ihtiyaclarini gidermek icin , bizim ordan insanlar Batuma yerlesende vardi , eskiden Batum da Türkiye sinirlari icindeydi sonradan rusyaya kaldi , yani oralarda Hemsinli olabiliecegi cok dogaldir ve var oldugunada inaniyorum .
Yanliz baska yerdede var denildiginde insan biraz düsünceye kapila biliyor .
Last edited by Garmicur on 10 Jul 2007, 15:24, edited 2 times in total.
Garmicur

Postby el-hemşini » 10 Jul 2007, 14:18

eh Hayrik kardes bildigine gore o cevaplasın senin sorunu :lol:
el-hemşini

Postby Hayrik » 10 Jul 2007, 16:49

Guzel kardesim,
Deigin gibi soviet sinirinda kalan Hemsinin yamacinda bulunan Ajaria-Acaristanda bir kac tane musliman Hemsinli koyu var di.
Ikinci dunya savash sirasinda kafkasiali muslumanlarin bazilari Nazi Almaniayla ish birligi yapdilar (Staline gore). Savash sonrasi bir cok Chechen, Kirim tatari, Mtshet (turkiyede agiska diyorlar) turku (gurcu asillilar) ve aralarindada 1500den 2000 kadar sayilari var olan musliman hemsinliler orta Asiaya ceza olarak goche zorlandilar.
Gorbatcovin zaqmaninda orta Asiada turk asilli Uzbekler le agizka (Mtskhet) turkler arasinda gerginlikler yasandi. Agiska turkleri kacharak Rusianin Krasnodar bolgesine geldiler. Hemsinlilerde (rus dilinde H harfi yok onun ichin Xemshilli diyorlar) Rusianin Kafkaslarda Krasnodar bolgesine geldiler. Hristian Hemsinliler onlarla ilgilendi. Hay olduklarini kabul etmisler. O zaman Ermenistan depremden yeni chikmishdi ve savash ichindeyi di. Shimdi haalen krasnodarda yasiyorlar ve bolgenin Ermeni halkiyle iletishim kurmak istiyorlar.
Hatirama guvenerek yazdim bunlari.
Hayrik

Postby hagop » 10 Jul 2007, 18:49

Az bir ilave.

Hemsinliler Kazakistan ve Kirgizistan'da da yasiyorlar. Ozbekistan'da 1990'larda vukubulan Ahiskalara ve Orta Asyali milletlere karsi kanli olaylar sonucu ulkedeki Kafkaslardan gocmen olarak gelmis diger Musluman gruplar ve Kurtlerle birlikte Hemsinliler de kendilerini tehlikede hissedip cogunlukla oradan uzaklastilar. Kazakistan ve Kirgizistan gocmenlere daha iyi davrandigindan oralardan goc daha az oldu.

Bu ulkelerdeki Hemsinliler ekseriyetle Hopa Hemsinlisi. Daha yeni bilgilerle sayilari 3,000 kadar. Eski SSCB ulkelerinde Rize Hemsinlileri sayica az. Bunlar eskiden Rusya'ya calismaya gidip de orada kalanlarin cocuklari.

Bu konu hakkinda kapsamli bir yayin yok (mesela bir kitap veya uzun bir makale gibi). Turkce ve Bati dillerinde yazilmis hemen hemen hic bir sey yok. Ortak dil oldugu icin en cok Rusca ve biraz da Ermenice kisa makaleler var.

Yukarida sozu edilen sitede de Hemsinliler hakkinda fazla tercume edecek bir sey bulamadim. Eger gozumden kacan bir sey varsa, lutfen bana bildirin.
hagop

Postby Garmicur » 10 Jul 2007, 19:41

Bu ulkelerdeki Hemsinliler ekseriyetle Hopa Hemsinlisi. Daha yeni bilgilerle sayilari 3,000 kadar. Eski SSCB ulkelerinde Rize Hemsinlileri sayica az. Bunlar eskiden Rusya'ya calismaya gidip de orada kalanlarin cocuklari.

Peki bunlarin Hopa veyahutta Rize hemsinlisi olmalari nerden anlasiliyorki , Hopadan göcdüklerini kendileri bildikleri icinmi ?
Bagzi seyler öyle anlatiliyorki, sankim Hopa Hemsinlileri ayri bir millet Rize Hemsinlileri ayri bir millet.Galiba bir gurup hemsince bildigi icin bir gurupta hemsinceyi bimedigi icin .
Zaten ben hala fazla tam anliya bilmis deyilim bir gurup dilini hala konusuyor öbür gurup dilini tam bir dil olarak konusamiyor. Bir gurup nasil unutur öbürü nasil unutamaz.Rize hemsinlisi hopa hemsinlisinden daha cok bir insan , hopalilar daha az , aslinda az olan kisim unutmasi gerekirken büyük kismi unutmus , bu cok ilginc , bunu cevabinida galiba kimse kolay kolay veremez.Acaba Hamam Amadunliler deyisik kavimlerdenmi olusmus ta onun icin bir gurup dil biliyor öbürü bilemiyor .

Isa incves asghara , emmen dag gharevadza :roll:
Garmicur

Postby hagop » 10 Jul 2007, 20:29

Evet, kimin nereden geldigi belli. Kendi aile tarihine, geldikleri koylere, dili bilip bilmemelerine vs. bakarak Hopa veya Rize'den geldikleri anlasiliyor. Bunlar 300 yil yasanan olaylar degil ki az cok karanlikta kalmis olsun. Batum'dan Orta Asya'ya gocu yasayan insanlar henuz hayatta.
hagop

Postby Hayrik » 10 Jul 2007, 21:08

Hayrik

Postby el-hemşini » 11 Jul 2007, 09:07

Sibirya ve Orta Asya'ya sürülmüş olan Batı Hemşinlilerin sayısının pek de az olduğunu zannetmiyorum. Hemşin'de her ailede en az bir kişi vardır ki sınırın öbür tarafında kalmış olmasın. Yanlız bunların öbür tarafta kalması ve daha sonra "Türk ajanı" damgasını yiyerek sürülmesi daha eski, yani II.Dünya Savaşından önce.
el-hemşini

Postby el-hemşini » 11 Jul 2007, 09:15

Garmicur wrote:..... Her köse bucaktan Hemsinli cikiyor....

Hemşinlinin olmadığı yer mi var yeryüüznde. Maşallah Yahudiler gibi dağılmışız her yere. :roll:

http://www.akcakoca-hemsin.com/

Bu da Düzce'deki bir Hemşin Köyünün web sitesi
el-hemşini

Re: Özbekistan

Postby voice_of_LAZISTAN » 04 May 2008, 12:34

Evet Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan gibi birçok ülkede Hamşeni Ermenileri ve Lazlar topluca yaşamak durumundalar Stalinzededirler.Ama kültürlerini korumaları imkânsız bir durumda.Çünkü birçoğu arasında Türkçe konuşuyor Lazlar bile.Bu çok tehlike.
voice_of_LAZISTAN

Re: Özbekistan

Postby MAFRAT » 04 Jun 2008, 08:44

Biz kültürümüzü koruyabiliyor muyuz ki onlar koruyabilsin?
Batı Hemşin coğrafyasından olup ta ana dilini konuşmayı becerebilen var mı :?:
Maalesef...

voice_of_LAZISTAN wrote:Evet Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan gibi birçok ülkede Hamşeni Ermenileri ve Lazlar topluca yaşamak durumundalar Stalinzededirler.Ama kültürlerini korumaları imkânsız bir durumda.Çünkü birçoğu arasında Türkçe konuşuyor Lazlar bile.Bu çok tehlike.
MAFRAT

Return to People · Народ · Mir millyate (Azge) · Մեր Ժողովուրդը · Halkimiz