BİZ KİMİZ-WHO WE ARE

BİZ KİMİZ-WHO WE ARE

Postby fezile » 07 Jul 2007, 15:04

Arkadaşlar ben bi süredir ziyaretçi olarak foruma girip bakıyodum, yazılanları takip ediyodum. Bugün üye oldum. Soruma lütfen cevap verin. Biz kimiz allahınızı severseniz? Ermeni miyiz? herkez kıvıra kıvıra cevap veriyor burada. Biraz dobra olalım. Neyiz biz, kimiz biz.
Ben Pazar'ın Akbucak köyündenim. Hemşinden değilim ama Hemşinliyiz. Bu nasıl bi şey?
fezile

Postby fezile » 07 Jul 2007, 15:26

fezile

Postby fezile » 07 Jul 2007, 15:28

fezile

Postby fezile » 07 Jul 2007, 15:29

fezile

Postby hagop » 07 Jul 2007, 20:01

Hosgeldin Fezile kardes,

Eger Akbucak'tan isen, Hemsinlisin. Burada degisik yerlerden Hemsinli var -- Hemsin'den, Camlihemsin'den, Cayeli'nden, Pazar'dan. Ayrica Hopa Hemsinlilerimiz var, Hristiyan kalmis da Rusya'ya gocmus olanlarimiz var, Hemsinli olmayanlarimiz var (mesela ben degilim).

Sizin koy ve cevre Hemsinli koyleri eski Osmanli zamanlarinda Pazar Hemsinle ve Camlihemsinle birlikte Hemsin kazasinin bir parcasiydilar. Sizin oraya Marmanat nahiyesi diyorlardi o zaman. Cayeli Senoz dere (Kaptanpasa) ve Ikizdere Cimil vadisi de Hemsinlilerin yasadigi yerler olup Hemsin'in birer nahiyesiydiler.

Madem merak ediyorsun, Dogu aradeniz'deki hic bir halk Orta Asya'dan gelmis degil. Sizin Laz komsulariniz Gurcustan'da oturan Megrellerin Islama gecmis kismi. Artvin Gurculeri de 300 sene once Hristiyanliktan Islama gecmis Gurculer, Trabzonlularin cogu Islama gecmis Rumlar. Rumca'yi ve Lazca'yi unutmamis Trabzonlu ve Rizeliler bu dilleri Yunanistan'a gocmus Pontuslular ve Gurcistan'daki Megreller gibi konusmaktalar. Hemsinliler de Hemsin'de oturan Ermeniler'in Islama gecmis kismidir. Islama gecmek istemeyen kisim cogunlukla Rusya'ya goctu. Simdi de orada yasiyorlar. Ermenice Rize'de hemen hemen kaybolmus vaziyette, yanliz bazi kelimeler, yer isimleri, aile isimleri vs. var. Hopa Hemsinlileri ise hala dili konusuyorlar.
hagop

Postby fezile » 14 Jul 2007, 16:03

Bay Hagop bey. ben ne olduğumu çok iyi biliyom zaten. Ermeni kökenliyim. Ermeni kökenli ve Ermeni aynı şeydir.
Bağıra bağıra bunu söylemek isterim ama diyemem. Sonra Hırant Bey gibi bizi de keserler. Amerikada yaşayıp ordan konuşmak kolay. Biz sahipsisiz, bize kimse sahip çıkmıyo.
Diyemem çünkü içimizde rahatı kaçacak pek çok insan aksi propoganda yapıyo. Örnek vereyim , benim köylüm olan Muzaffer Arıcı. Fahrettin Kırzıoğlu'nun yaveri. Onun nasıl Türkçü propoganda yaptığını herkez bilir. Bu Arıcı'nın yeğeni bir bayan var, Sayın Gülsen Balıkçı o da benim köylüm, bu adamın yeğeni ve TC için çalışıyo.
http://www.folklor.org.tr/haber_detay.asp?id=89

burada biyazısı var, okuyun da görün. Vartevor neymiş yazıyo?????????????!!!!!!!!!!!!!!!Sanki Vartevor türk bayramı!!!!
Hemşinli yaşılar Ermeniliği kabul etmez. Ermeniliği benim neslim kabul edebilir. Onlar da okuyarak, aydınlanarak.
Niye Ermeniler bize yardım etmio? Onlar bizi kardeş olarak görmüyorlar galiba. Ermeniler bizden şunu bekliyo "biz ermeniyiz diyecek hemşinliler, ermeniler de bakın türk faşizmini görüyomusunuz ermenileri müslüman etmişler, sonra bizi türklerle başbaşa bırakıp gidecekler.Bizi kullanmaya niyetleri mi var ermenilerin?Bizi kardeş kabul ediyolarsa gerçekten kucak açsınlar bize. Ermenistandakiler, Türkiyedekiler avrupadakiler amarikadakiler. Hepsi kucak açsın bize.
Bize el uzatsınlar sonra gerisi gelir. Lütfen Ermeniler sahip çıksun bize

hagop wrote:Hosgeldin Fezile kardes,

Eger Akbucak'tan isen, Hemsinlisin. Burada degisik yerlerden Hemsinli var -- Hemsin'den, Camlihemsin'den, Cayeli'nden, Pazar'dan. Ayrica Hopa Hemsinlilerimiz var, Hristiyan kalmis da Rusya'ya gocmus olanlarimiz var, Hemsinli olmayanlarimiz var (mesela ben degilim).

Sizin koy ve cevre Hemsinli koyleri eski Osmanli zamanlarinda Pazar Hemsinle ve Camlihemsinle birlikte Hemsin kazasinin bir parcasiydilar. Sizin oraya Marmanat nahiyesi diyorlardi o zaman. Cayeli Senoz dere (Kaptanpasa) ve Ikizdere Cimil vadisi de Hemsinlilerin yasadigi yerler olup Hemsin'in birer nahiyesiydiler.

Madem merak ediyorsun, Dogu aradeniz'deki hic bir halk Orta Asya'dan gelmis degil. Sizin Laz komsulariniz Gurcustan'da oturan Megrellerin Islama gecmis kismi. Artvin Gurculeri de 300 sene once Hristiyanliktan Islama gecmis Gurculer, Trabzonlularin cogu Islama gecmis Rumlar. Rumca'yi ve Lazca'yi unutmamis Trabzonlu ve Rizeliler bu dilleri Yunanistan'a gocmus Pontuslular ve Gurcistan'daki Megreller gibi konusmaktalar. Hemsinliler de Hemsin'de oturan Ermeniler'in Islama gecmis kismidir. Islama gecmek istemeyen kisim cogunlukla Rusya'ya goctu. Simdi de orada yasiyorlar. Ermenice Rize'de hemen hemen kaybolmus vaziyette, yanliz bazi kelimeler, yer isimleri, aile isimleri vs. var. Hopa Hemsinlileri ise hala dili konusuyorlar.
fezile

Postby hagop » 17 Jul 2007, 09:28

Fezile kardesim,

Yazdiklarini iyi anliyorum. Amerika'da yasayip ordan konusmak hakikaten kolay. Ben de Turkiye'de yetistigim zaman agzimi acamazdim. Bu hususta kimseyi ayiplayamam.

Hemsin tarihiyle ilgilenen herkes (Avrupali bilim adamlari dahil) Kirzioglunu ve onun ogrencilerinden Ariciyi iyi bilirler. Kirzioglu ortacag Ermeni tarihcilerinin eserlerini alip Ermeni sozcugu yerine o zaman hic kimsenin varligini bilmedigi Turk Hemsinli sozcuklerini koyan ve bu sekilde TC devlet universitelerinde kitap bastiran adamdir. Arici ise ustasinin iyi yamagi oldugunu ispat etmek istediginden, Alman Karl Koch'un eserindeki Hemsinle ilgili Ermenice kelimesini yine ayni sekilde Hemsinli Turk'e ceviren adamdir. Benninghaus Aricini'nin foyasini asagidaki linkte ortaya cikardi:

http://www.karalahana.com/makaleler/tar ... haus.htm#1

Gulsen Balikci ile Arici'nin akrabaligini bilmiyordum. Tesekkurler.
hagop

Re: BİZ KİMİZ-WHO WE ARE

Postby nanal » 12 Jun 2008, 18:28

ya ıyı guzel de ben burda bır sey anladım hagop arkadas
bız ıkımızde turkce konusabılıyorken ıngılızce dıye neden yırtındık arkadas:D:D:D
nanal

Postby hagop » 15 Jun 2008, 04:57

Haklisin Nanal. Senin Turkce anlamayanlara da hitap etmek istedigini dusunerek, konuyu Turkce bolumune getirmedim.
hagop

Postby TUBISH » 17 Jun 2008, 10:04

bi soruma cevap almak istiyorum.
hemşinde her köyde bi cami vardır. mezarlık ta.
biz ermeniysek ve hiristiyansak nereye gitti kiliseler, hiristiyan mezarlığı felan?
ben her yaz hemşine gidiyom şimdiye kadar görmedim böle bi şey.
hatta bizim ordaki kemer köprüleri Orta Asya'dan gelen mimarlar yapmış, bi yerde öyle bi şey okudydum.
TUBISH

Postby nanal » 17 Jun 2008, 12:50

valla tubısh ben yaylamızda ermenı kılısesının enkazlartına adlarımızı kazıdıgımızı bılıyorum ve yıkılmıs kalıntıları kalmıs cok var ozellıkle hopaya gıdersen koylerın tepelerınde var
nanal

Postby himi_inch_enik » 17 Jul 2008, 00:30

nasil hissediyorsan ne hissediyorsan olesindir buyuk olasilikla...
kimsenin etiketlemesine gelmemek lazim tabi gerceklerde bir kenara itilmemeli vesselam...
himi_inch_enik

Postby Kevork » 24 Jul 2008, 23:00

Hello! This topic is very interesting for me. Particularly, I am interested to see what fellow Hamshenis write about this and about what they feel. I am an Armenian from Armenia, so I do not speak Turkish but I can understand some of it...

Could you please also write in English, or maybe in Hamsheni, so that I can try to understand what this is all about too?
Ճանաչել զիմաստութիւն և զխրատ, իմանալ զբանս հանճարոյ:
Kevork

Postby himi_inch_enik » 27 Jul 2008, 01:47

Kevork wrote:Hello! This topic is very interesting for me. Particularly, I am interested to see what fellow Hamshenis write about this and about what they feel. I am an Armenian from Armenia, so I do not speak Turkish but I can understand some of it...

Could you please also write in English, or maybe in Hamsheni, so that I can try to understand what this is all about too?

hii
i am a Muslim hamshetszi from Turkiye. for me iam muslim firts and then hamshetszi. if u ask i cant tell iam Armanian bcoz i dont know how to be as i grow up in Turkish_islamic but also Hamshetszi culture. There are completaly different theories:) about us as ppl do say we r Armanians and orhers say that we r Turkish but i say I AM HAMSHETSI:)
my nick name was Ermeni meaning Armanian when i was at school i did take it offensive at some stage but this idea then changed. I might be Armenian (i do know i am not 100% Turkish :P ) but i know (and i feel )i am 100% hamshetszi.even if iam not biologically Turkish i do love Turkish culture and my country. its really good to have all these differences they r what makes u special so i am hamshetszi and special:P:):)
himi_inch_enik

Postby Hay » 27 Jul 2008, 03:19

himi_inch_enik wrote:
Kevork wrote:Hello! This topic is very interesting for me. Particularly, I am interested to see what fellow Hamshenis write about this and about what they feel. I am an Armenian from Armenia, so I do not speak Turkish but I can understand some of it...

hii
i am a Muslim hamshetszi from Turkiye. for me iam muslim firts and then hamshetszi. if u ask i cant tell iam Armanian bcoz i dont know how to be as i grow up in Turkish_islamic but also Hamshetszi culture. There are completaly different theories:) about us as ppl do say we r Armanians and orhers say that we r Turkish but i say I AM HAMSHETSI:)
my nick name was Ermeni meaning Armanian when i was at school i did take it offensive at some stage but this idea then changed. I might be Armenian (i do know i am not 100% Turkish :P ) but i know (and i feel )i am 100% hamshetszi.even if iam not biologically Turkish i do love Turkish culture and my country. its really good to have all these differences they r what makes u special so i am hamshetszi and special:P:):)

I'm not Hamshetsi, I'm an Armenian from Lebanon, but I went through the same thing in school. The Arabs called me "Ermeni" which means "Armenian" in Arabic. At first, it used to bother me that they used ethnic terms to refer to me, but eventually of course I didn't find it offensive because I knew it was part of my identity.

Why did they call you Ermeni? Did you openly admit that Hamshentsis are historically Armenian?
Hay

Next

Return to Türkçe · Турецкий · Turkish · Թուրքերեն